Oh jongens jongens, deze aflevering is zo rijk aan informatie! En wat voor informatie! Ongeveer alles wat uit de mond van deze man kwam, treft wat mij betreft de kern van wat er speelt en nodig is in de wereld op dit moment.
Hieronder heb ik geprobeerd een gestructureerde samenvatting te maken van wat mijn gast allemaal vertelde. Als inleiding is het misschien te uitgebreid; zie het eerder als naslagwerk voor de grote hoeveelheid stof die in dit gesprek voorbij komt.
Dit gesprek is een van mijn lievelingsgesprekken tot nu toe. Ik raad het van harte aan.
Dus. Sla het lezen over en druk meteen op play; je zult niet teleurgesteld worden.
Sven Rickli is organisatiepsycholoog, bedrijfskundige en revolutieleider????. Leider van De Menselijke Revolutie, een stichting die zich inzet voor meer menswaardigheid in de Nederlandse samenleving en bedrijfsvoering.
Sven was in 2006 een van de allereersten die zich in Nederland inzette voor meer mensgerichtheid binnen organisaties. Als onderdeel van zijn missie is hij inmiddels onder andere directeur van het consultancybureau NoLost (“Feeling good, working better”), dat toonaangevende bedrijven in de Nederlandse markt zoals Zeeman en DHL helpt hun organisatie mensgerichter te maken. Waar organisaties menswaardiger worden, zie je de loyaliteit groeien omdat mensen zich onderdeel voelen van de grotere missie en de organisatie.
Vanuit een aangrijpende persoonlijke ervaring, waarover hij in ons gesprek vertelt, heeft Sven ook specifiek een hart voor menswaardigheid in de zorg. Zijn bedrijf begeleidt veel zorginstellingen en ziekenhuizen. Op die manier probeert Sven ook bij te dragen aan duurzame, menswaardige zorg in Nederland.
In dit gesprek geeft Sven ons zijn visie op onweerstaanbaar werkgeverschap. In de kern gaat het om “menswaardigheid”: echt uit liefde voor de mens handelen. Op een authentieke manier, want dat voelen mensen meteen. Omgekeerd voelen mensen het ook, als het onoprecht is.
Maar zodat we goed kunnen begrijpen wat hij bedoelt met “menswaardig leidinggeven”, schetst hij eerst de historische context waarin wij ons nu begeven.
De geschiedenis door Sven zijn ogen:
Eerst was er: de industriële revolutie: kapitaliseren. We werden rijker, gezonder, gelukkiger.
Toen kwam: de technologische revolutie: digitaliseren. Ah! De dingen kunnen ook sneller en efficiënter. Welvaartstoename.
Sinds 2016 gaan welvaart en welzijn niet meer hand in hand. Volgens rapporten van het CBS worden we gemiddeld nog steeds rijker, maar het welzijn gaat achteruit. We zijn ongelukkiger, ongezonder, chronisch zieker, er is meer verzuim. Dus daar moet iets veranderen.
Daarom pleit Sven voor: een menselijke revolutie: humaniseren. Niet meer beter, groter, sneller, efficiënter, maar menselijker: meer persoonlijk contact, meer voldoening in het werk.
Ingrediënten voor onweerstaanbare werkgeverschap volgens Sven:
Alles valt onder het hoofdthema “verbinding”:
Concrete tips en andere mooie citaten:
In het thema connectie:
In het thema cohesie:
In het thema chemie: Hoe kun je werken aan chemie?
Dit is de samenvatting, maar deze man is echt een schat aan informatie dus ik heb niet alles kunnen opschrijven. Bovendien gebeurt de echte ‘magic’ natuurlijk in ons gesprek ????.
Dus. Luister je mee? Daar gaan we: op zoek naar de Onweerstaanbare Werkgever.
Groet, Sophie